Translate

sobota, 3 sierpnia 2013

Szokująca broszura egzorcysty - Bez komentarza...14



Szokująca broszura egzorcysty ks. Sawy z Bielska. Sprawdź, czy jesteś satanistą.

Słuchasz Rolling Stones, Boba Marleya i Pink Floyd? Grasz w gry RPG, trenujesz judo, a może praktykujesz kamasutrę? Oglądasz "Gwiezdne wojny" albo "Wojownicze Żółwie Ninja"? Jeśli tak, jesteś zagrożony/zagrożona duchowo i nie obejdzie się bez interwencji egzorcysty. Tak uważa ks. Sawa z Bielska-Białej. CZYTAJ: SZOKUJĄCA BROSZURA KSIĘDZA EGZORCYSTY.

Między innymi przed takimi dylematami stają czytelnicy broszury zatytułowanej "Zagrożenia duchowe. Podstawy chrześcijańskiej walki duchowej", która robi furorę w internecie.

Jej autorem jest ks. dr Przemysław Sawa, egzorcysta i dyrektor Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji w Bielsku-Białej. Choć duchowny zaznacza, że dokument został już poprawiony (w pierwotnej wersji nadal krąży w sieci), krytykują go nie tylko znawcy popkultury, ale i ludzie związani z Kościołem. 


- Można się śmiać, ale niebezpieczeństwa duchowe nie tracą swego oddziaływania - odpowiadają obrońcy księdza.

Groźna Makumba Big Cyca

Broszura zawiera 60 pytań adresowanych do ludzi przygotowujących się do modlitwy i uzdrowienia wewnętrznego. Na stronach internetowych umieściły ją niektóre diecezje (m.in. warszawsko-praska), a także portale katolickie. Oprócz pytań oczywistych (takich jak: "Miałeś pragnienie oddalenia się od Boga, trwania w grzechu?") w ulotce znajdziemy również te mniej konwencjonalne, testujące, w jaki sposób narażaliśmy się na wpływ satanizmu, np.: "Czy byłeś zaangażowany w sztuki walki?", "Czy praktykowałeś jogę?", "Czy odsyłałeś kogoś 'do diabła'?". Niektóre mogą wprawiać w osłupienie: "Czy wymawiałeś w modlitwie, w śpiewie piosenek imiona jakichś bóstw, demonów? (np. Makumba, bóstwo afrykańskie)".
Nawet jeśli ktoś nie trenował judo lub karate i nie podśpiewywał z grupą Big Cyc popularnego utworu "Makumba", mógł narazić się na zagrożenie duchowe, sięgając po "Harry'ego Pottera" lub czytadła Paulo Coehlo ("Zawierają symbolikę okultystyczno-satanistyczną, nie można więc mówić o jakiejś baśniowości" - informuje dokument).

Kamasutra? Broń Boże

Według księdza Sawy, niebezpieczne dla katolików mogą być nawet wakacje w egzotycznych krajach. Nieświadomie można z nich przywieźć do domu "bałwochwalcze przedmioty, które są zaproszeniem dla szatana". Skarabeusz? To oznaka reinkarnacji w Egipcie i symbol Belzebuba. Tak samo oko proroka (to z Turcji), indyjskie kadzidełka (" przeznaczone dla konkretnych bóstw") i porcelana chińska ("zdobiona chińskimi tekstami modlitw"). Ulotka przestrzega przed "przedmiotami kultycznymi, włącznie ze strojami, ubraniami ze sklepów indyjskich, kimonami i wachlarzami chińskimi".

Niewskazane są również drzewka szczęścia, podkowy i słoniki na szczęście. A skoro o egzotycznych zjawiskach mowa, to według broszury należy wystrzegać się ich też w sypialni. Pożycie winno być jak najbardziej po bożemu, bowiem igraniem z nieczystymi siłami jest kamasu-tra: indyjska sztuka kochania. Podobnie medycyna niekonwencjonalna, sesje Kaszpirowskiego i uzdrowicieli z Filipin. Za to ani słowa o praktykach księdza Johna Bashobora z Ugandy, który twierdzi, że wskrzesza i uzdrawia ludzi, i kilka tygodni temu gościł na rekolekcjach w Warszawie. 

Ks. dr Sawa nie oszczędza też dzieł światowej kinematografii. Filmy okultystyczne i satanistyczne to według niego m.in. "Gwiezdne wojny", "Indiana Jones", "E.T.", "Odyseja kosmicz- na 2000", a nawet "Wojownicze Żółwie Ninja". Z kolei "Mission Impossible" jest pozycją groźną, bo jej produkcję sfinansowali scjentologowie. Treści duchowo szkodliwe zawierają gry komputerowe (np. "GTA") i komiksy (np. "Dylan Dog").

Pytanie 55.: "Grasz w gry RPG? (…) Bardzo często nie jest już zabawa w magię, ale realne praktykowanie okultyzmu".

Najciekawiej prezentuje się lista zespołów, które w swojej muzyce promują satanizm. Sporo w niej rockowej klasyki, którą tru-dno podejrzewać o czczenie Lucyfera: The Beatles, Springsteen, Marley, The Doors czy Little Richard (pełen spis w ramce obok). Już na pierwszy rzut oka widać, że autor spisu niezbyt pewnie czuje się w popkulturowej dżungli. W zestawieniu roi się od błędów, niektórych dość zabawnych (Closterkiller zamiast Closterke-llera, Def Leopard, a nie Def Leppard). Trafiła tam nawet grupa Stryken (jako Stryjen), która grała… rock chrześcijański.

- Na naszej antenie można usłyszeć Beatlesów, Pink Floyd i Marleya. Do słuchania The Beatles przyznawał się nawet papież Benedykt XVI - mówi Piotr Czakański, wiceprezes Radia eM prowadzonego przez archidiecezję katowicką. - Lista zakazanych zespołów? Szkoda czasu i wysiłku na układanie takich opracowań.

Świat może się śmiać

Dokument ks. Sawy wielu osobom może skojarzyć się z retorykę księdza Natanka ("Jeżeli twoja córka dorastająca, używa jaskrawych kolorów do paznokci: czarny jak piekło, czerwony jak ogień, wiedz, że coś się dzieje").

Prof. Tadeusz Sławek, literaturoznawca, badacz i słuchacz rocka, fan The Beatles i Rolling Stones, nazywa listę "nieelegancką". - Nie tak powinna wyglądać pomoc duchowa dla ludzi, którzy poszukują odpowiedzi na swoje pytania - podkreśla prof. Sławek. - Beatlesi nie byli satanistami, co więcej żaden spis, w którym coś takiego się sugeruje nie powinien rościć sobie prawa do rygorystycznego obowiązywania.

Ks. Sawa odpowiada, że wersja dokumentu, który krąży w internecie była próbna i została już poprawiona. Zniknął z niego m.in. katalog satanizujących zespołów, choć duchowny nie zmienił zdania o wpływach wymienionych zespołów na kondycję duchową człowieka. Dziwi się wrzawie, która towarzyszy jego broszurze.

- Wiele grup rockowych prezentuje treści nie tylko satanistyczne, ale też nihilistyczne i dekadenckie, które wbijają słuchacza w stan przygnębienia - podkreśla bielski duchowny. 

Jakiej muzyki sam słucha?

- Nie mam na to zbyt wiele czasu. Czasem trochę jazzu - odpowiada. Dodaje też, że jest daleki od fundamentalizmu, który się mu przypisuje. - Dialog z kulturą jest w Kościele potrzebny, ale przemycanie w kulturze pewnych treści może być niebezpieczne. Dialog nie jest tu najważniejszą wartością. Taką jest prawda i bezpieczeństwo człowieka - uważa ks dr Sawa.

Kapłana broni publicysta katolicki Tomasz Terlikowski:

- Popkultura niesie pewne zagrożenia, wielu twórców obcuje z okultyzmem i duchowni powinni przed tym ostrzegać - mówi.

Zgadza się jednak, że dokument mógł być przygotowany staranniej. - Świat może się śmiać, ale niebezpieczeństwa duchowe, np. w muzyce, istnieją naprawdę - uważa Terlikowski.

Ks. bp Tadeusz Pieronek radzi jednak, by z rezerwą podchodzić do rejestrów takich zagrożeń.

- Sam dostaję wiele książek, które traktują o podobnych zjawiskach i bywa, że nic z tego nie rozumiem. To są osobiste poglądy ludzi, a nie stanowisko Kościoła - mówi hierarcha. To ostatnie bywa czasem zaskakujące. Np. potępiana przez ks. Sawę "Odyseja" Kubricka trafiła do katalogu 45 filmów polecanych przez Papieską Radę ds. Społecznego Przekazu.
 
Lista zespołów propagujących satanizm i okultyzm

Punkt 58: Czy słuchasz następujących zespołów (wprost lub pośrednio promują satanizm, okultyzm
lub inne obce kulty)? 

Lista z błędami, w nawiasach poprawki lub znaki zapytania, gdy nie wiedzieliśmy, o co chodzi: 

Rolling Stones, Black Sabbath, Sabbath Bloody Sabbath (?), Slayer, Pink Floyd, Led Zeppelin, Little Richard, Mercyful Fate, Deicide, Death SS, Madonna, Marilyn Manson, Dee Snider, Hall and Oates, Stevie Nyxa (Stevie Nicks?), RUN DMC, LL Cool J, Beastie Boys, Dortuary (Obituary?), Celtic Frost, Cannibal Corpse, Guns N' Ross (Guns N'Roses!), KISS, The Doors, Sex Pistols, Rock Voxens (?), Def Leopard (Def Leppard!), David Bowie, Van Halen, Jimi Hendrix, John Lennon, Mettalica (Metallica!), AC/DC, David Lee Roth, zespoły techno (?), Michael Jackson, G.

Brookes (Garth Brooks?), Ozzie Osbourne (Ozzy Osbourne!), Megadeth, Psychic TV, Enigma, David Crossy (Cros- by!), Natan Young (Neil Young!), Graham Nash (owi producenci rockowi należą do grup satanistycznych), Electric Light Orchestra, Dee Snider, Alice Cooper, Paul McCartney, Whitesnake, Heart, Diamond Roxx (?), The Mentors, Poson (Poison!), Stryjen (Stryken!), Nina Hagen, Ronnie James Dio, De Garmo and Hey (Degarmo and Key!), Amy Grant, The Dwarves, Depeche Mode, Frank Zappa, Edwin Kelder z Altar, Heath Metal (?), Deicide, DoctorJohn (z Tangerine Dream?), Burzum, Black Swan, Bob Marley, Mick Jagger, John McLanglin (McLaughlin!) z Mahavishnu Orchestra, Utopia, The Who, B.

Springsen (Springsteen!), Devo, Dead Ke-nnedys, Frankie Goes To Hollywood, Jefferson Airplane, The Cue (The Cure?), Van Morrisin (Van Morrison!), KAT (...) Turbo, Vader, Destrayer (Destroyer!), Christ Agony, Open Fire, Behe-moth, Arch Enemy, Nightwish, Iron Maiden, Kreator, Dragon-force, Within Temptation, Cra-dle of Filth, Children of Boddom (Bodom!), COMA, Nirvana, Artrusis (Artrosis!), Lowna Coil (Lacuna Coil!), Closterkiller (Closterkeller!), Hammerfail (Hammerfall!), DUO (?), Korn, Hunter, Dimmu Borgir. Pierwsze odniesienia do satanizmu w rocku pojawiły się w twórczości The Beatles (1967 r.). 

Co sądzicie o spisie zagrożeń duchowych księdza Sawy? NAPISZCIE KOMENTARZ.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz