Translate

niedziela, 4 sierpnia 2013

Kocham Jezusa, nienawidzę religii - Komentarze... 129


"Kocham Jezusa, nienawidzę religii"

Wierzą w Boga, lecz z Kościołem nie chcą mieć nic wspólnego. Młodzi Amerykanie nie zamierzają być religijni jak ich rodzice i dziadkowie. Chrześcijaństwo ma teraz nowy poważny problem: z definicją.



Ostatnio religia wpadła w poważne tarapaty. A konkretnie słowo “religia”. Socjolodzy są zdania, że nie potrafimy ustalić właściwego miejsca dla religii w życiu publicznym, a w sferze języka stworzyliśmy tu, w Ameryce, dziwaczny żargon. Dziś z całą pewnością nie jesteśmy już “religijni”. Jesteśmy za to “wierzący”. Jesteśmy też “uduchowieni”. Mówimy, że “prowadzi nas Ewangelia” albo że “żyjemy Ewangelią”. Mówimy o “życiu w uświęconym czasie” i o “zachowaniu uwzględniającym Boga”. Posługujemy się tym skomplikowanym słownictwem z przeróżnych powodów. (…)


Z jednej strony mamy znaną badaczkę religii o nastawieniu liberalnym Dianę Butler Bass, autorkę książki “Christianity After Religion” (Chrześcijaństwo w czasach po religii), która twierdzi, że słowo “religia” niesie dziś z sobą negatywne, krzywdzące i polityczne treści. Aż 20 proc. Amerykanów mówiących o sobie, że nie przynależą do żadnego z Kościołów jest zdania, że religia zbyt uporczywie trzyma się dogmatów. Na przeciwległym biegunie amerykańskiej sceny religijnej znajdziemy uwielbianego pastora Marka Driscolla, ewangelickiego konserwatystę, którego kazania noszą tak odważne tytuły jak “Dlaczego nienawidzę religii”. Duchowny naucza, że kościół instytucjonalny popełnił błąd pozwalając ludziom popaść w samozadowolenie, jeśli stosują się do rytuałów (chodzą na msze) pomijając sferę wiary (a ta powinna być wiarą czerpaną prosto z Biblii).

Jeden z adeptów Driscolla wyprodukował bardzo popularny w 2012 roku filmik wideo pod tytułem “Dlaczego kocham Jezusa i nienawidzę religii” – nagranie wyświetlono ponad 25 milionów razy. Na wstępie młody człowiek, przy akompaniamencie nastrojowej muzyki, pyta: “A co byś powiedział na to, gdyby Jezus przyszedł zlikwidować religię?”. Później bohater klipu opisuje większość uczestników niedzielnych nabożeństw jako “hipokrytów”, a religię określa mianem “plastra z opatrunkiem”.

W zeszłym miesiącu szef Exodus International (EI), największej organizacji religijnej działającej na rzecz “byłych gejów”, gotowej “naprawiać” ich orientację seksualną, oskarżył o fiasko swojej misji właśnie “religię”. – Moim zdaniem największym błędem, jaki popełnił Exodus, było złożenie obietnicy, że będziemy czymś zupełnie innym od pozostałych elementów systemu religijnego, który zadał nam tyle cierpienia, lecz z czasem staliśmy się instytucją jak inne, z systemem reguł i nakazów, skoncentrowaną na piętnowaniu ludzkiego zachowania, zamiast kłaść nacisk na [Bożą] łaskę – powiedział Alan Chambers ogłaszając likwidację EI.

Jon Acuff, znany ewangelicki mówca motywacyjny, kilka lat temu na swoim blogu poruszył temat nowego języka dotyczącego duchowości i przyznał, że jeśli ktoś obcy zarzuciłby mu przynależność “do religii” natychmiast odpowiedziałby: “Hola, hola! Wcale nie należę do religii. Należę do Jezusa! Jestem chrześcijaninem”.  (…)

Setki chrześcijan skomentowało jego wpis wyliczając, w jaki sposób można określić swoje preferencje religijne na Facebooku. “Jezus zajmuje się Wszystkim”, napisał pewien internauta. “Jezus jest łaską, która mnie zbawi”, dodał inny. Ktoś odwołał się do słynnego cytatu z Ewangelii według św. Jana (3:16): “Bóg Syna swego jednorodzonego dał”.

Co się tu właściwie dzieje? Czy chodzi jedynie o słowa, a może o coś znacznie ważniejszego? Specjaliści są zdania, że prawda leży pośrodku. Sondaże wykazują, że młodzi ludzie są dziś znacznie mniej skłonni zaangażować się na rzecz Kościoła niż kiedyś ich ojcowie. Rzadziej chodzą na mszę, mniej z nich przyzna, że religia odgrywa w ich życiu ważną rolę. A jednak według ostatniego badania Gallupa ponad 90 proc. Amerykanów wierzy w Boga i ten wysoki wskaźnik nie zmienia się od dziesięcioleci. To zaś oznacza, że pojawiło się zapotrzebowanie na duchowe doświadczenia dla tych wszystkich ludzi. – Wierzący odchodzą od zinstytucjonalizowanych form religii – zauważa David Kinnaman, szef Barna Group, dużej firmy prowadzącej badania nad religią i kulturą. – Chcieliby renegocjować swoją pozycję względem Boga.

Kurt Fredrickson, wykładowca szkoły teologicznej Fuller Theological Seminary, uważa, że problemy z instytucjonalną stroną religii nie są niczym nowym. – Co by nie mówić, chrześcijaństwo jest religią. Nie da się tego uciec – stwierdza. – Jeśli religia kuleje, ze swoimi dogmatami, strukturą, doktryną, a więc z tym wszystkim, co opisuje religię, chrześcijaństwo też kuleje.

Z drugiej strony Fredrickson zauważa, że ludzie odchodzą od tego, co kojarzy im się ze zinstytucjonalizowaną religią, ponieważ kwestionują jej autentyczność i promowane przez nią wartości. – Czy gdyby Jezus znów pojawił się na Ziemi, to tkwiłby dalej w tych sztywnych, nudnych ramach? Oto jest pytanie – dodaje Fredrickson. – Raczej zająłby się czynieniem dobra i głoszeniem wśród ludzi Bożej miłości. Dzisiaj sami się zastanawiamy: “Czy Jezusowi by się to spodobało?”. Kiedyś mówiliśmy: “Jest jak jest”.

William D’Antonio, katolicki badacz i socjolog twierdzi, że wśród katolików w Ameryce odsetek ludzi określających się mianem “religijnych” spadł z 74 do 60 proc. w ciągu zaledwie pięciu ostatnich lat. – Pozostajemy jednak głównie w sferze słów i ich znaczeń. [Kilka dziesięcioleci temu] naprawdę sądziliśmy, że jeśli w niedzielę nie pójdziemy na mszę, to po śmierci czeka nas piekło. Panowało przekonanie, że Kościół dysponuje strukturą, która doprowadzi nas do nieba, jeśli tylko będziemy przestrzegać kościelnych zasad… Dziś znacznie więcej ludzi odwołuje się do sumienia, bez względu na to, co przez to rozumie, i na tej podstawie podejmuje decyzje.

Podczas gdy niektórzy złoszczą się na słowo “religia”, inni zwyczajnie je ignorują. – Jutro będę miał okazję przemawiać w sali wypełnionej po brzegi nastolatkami i nie zamierzam ani razu posłużyć się słowem “religia” – zapowiada Acuff. A czy sam powiedziałby o sobie, że jest religijny? – Pewnie tak. Ale zaraz potem usłyszałbym pytanie: “A co pan właściwie przez to rozumie?”.

Autor:
Michelle Boorstein
Źródło: The Washington Post


KOMENTARZE:

~zadziwiony : Zawsze można być naiwnym i wierzyć, że religia, której integralną częścią jest nakaz "ewangelizacji", nie prowadzi do patologii. Otóż prowadzi - zawsze. Nie, dlatego, że tak mówię, dlatego, że tak uczy historia i dlatego, że to można przewidzieć stosując elementarną logikę. Jeśli ktoś już musi wierzyć w nieistniejące stworki, powinien wierzyć w nie prywatnie. Chrześcijaństwo nie jest jednak religią prywatnego człowieka, to zawsze jest religia grupowa i jako taka zawsze będzie prowadziła do nieszczęść. 

~zadziwiony do ~konrad: Gdzie żyję? W państwie, w którym indoktrynacja katolicka jest obowiązkowa od przedszkola po maturę, na co idą, wbrew konstytucji, gigantyczne pieniądze, porównywalne z kasą przeznaczaną przez Polskę na wszystkie badania naukowe (w wolnej chwili się zastanów, ile za tę kasę można byłoby zrobić rzeczywiście dobrego...). Żyję w państwie, gdzie symbole religijne wypierają symbole państwowe w budynkach użyteczności publicznej. Żyję w państwie, w którym jeszcze niecałe sto lat temu zamordowano prezydenta, bo śmiał przyznać się, że jest bezwyznaniowcem. Żyję w państwie, gdzie byle katol może mnie obrażać i poniżać, nazywając niemoralnym zdrajcą, podczas gdy ja za podążanie za pomocą faktów naukowych i historycznych bzdetów głoszonych przez katolików mogę trafić do pierdla. W takim państwie ja żyję. Skąd ty to do nas piszesz, wielebny? 

~Poganin do ~konrad: Konrad! Mylisz się, tzw. "wierzący" narzucają nam,tzw. "wiarę" w Watykan, a nie w Boga! My, którzy nie wyznajemy tej odpustowej wiary, czujemy się jak Dawid wśród Filistynów/katolików/,toniemy w morzu katolickiej obłudy i hipokryzji. To, w co wierzycie to tylko słowa, gesty i ubiory i nie przekłada się na ! Codzienne, pożyteczne życie. Wiara sama w sobie nie jest zła, ale wiara w to, co robimy, w nasze dzieci, wnuki i bliźnich, a nie w wirtualnego boga. By być porządnym nie potrzebujemy straszaka w postaci piekła, a katolicy potrzebują takiego "bata" i tak łamią każdego dnia wszystkie 10 punktów etycznego postępowania!? Zamiast klepać bez sensu paciorki, żyjcie z sensem, bowiem, tzw. "modlitwa" jest dowodem niewiary w Boga, gdyż podważacie nią wielkość i doskonałość ABSOLUTU zwanego przez Was bogiem! Cytuję:.... I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw.....", do kogo się modlicie? Do diabła, gdyż tylko on wodzi na pokuszenie, wg. Waszego religijnego przeświadczenia! Nie po minie, lecz po czynie oceniani jesteście kochani BLIŻNI! Amen
 
~jo do ~natalia : Właśnie dlatego religie są taką parszywą trucizną dla umysłu, że religianci są pozbawieni kręgosłupa - sami nie myśląc i powierzając swoje myślenie kapłanom dadzą się szybko przechrzcić na cokolwiek żeby tylko ratować skórę. Wiedzą o tym "misjonarze" wszelkich religii - dla nich niewierzące wolne duchy są o wiele bardziej zagrażające od wierzących owiec, kiedy przychodzi do rzezi, najpierw wycina się samodzielnie myślących niewierzących, których trudno byłoby namówić do przyjęcia nowej wiary. 

~Racja : Zgadzam się z tym artykułem. Współczesny kościół zmierza w złym kierunku. Porusza tematy nie miłości do Boga do nas i na naszej miłości do niego, ale takich głupot jak "monster high nie dla dzieci", albo "hell-o-kitty". Przecież ludzie, którzy latają, co niedzielę do kościółka mogą tak naprawdę nie być tacy święci niepojęci jak się wydaje. Mogą przecież, przeklinać i bić swoje dzieci i robić w domu piekło, ale w kościółku się poniekąd. A w domu znów to samo. Dla mnie nie jest ważne latanie, co niedzielę do kościółka, a modlenie się. Ważny jest nie kościół, a Jezus. 

~jo do ~Selin: Bardzo ładnie dużo starałeś się napisać, ale fakt jest taki, że kasta kapłanów, to jest kasta oszustów, którzy wykorzystują dowolną wiarę po to, żeby bogacić się i panoszyć kosztem społeczności, na której żerują. Zawsze tak było, tysiące lat temu tak było, i za tysiące lat tak będzie, że każdy, kto opowiada banialuki o istotach nadprzyrodzonych to OSZUST wykorzystujący ludzką tęsknotę za przekroczeniem granic świata materialnego, strach przed śmiercią, pragnienie mocy i czego tam jeszcze ludzie chcą za darmo, bez wysiłku, żeby było fajnie. Kościół Rzymski, na tle czasu trwania historii ludzkości i ich religii, trwa dopiero zaledwie od sekundy. Jak może wam się wydawać, że jest w nim jakaś "prawda", skoro kast kapłanów przed rzymską kastą, było już tyle wcześniej i przeminęły bez śladu. Przestańcie robić z ludzi durniów, bo nasz gatunek nie zasługuje na taką pogardę dla ROZUMU, który dostaliśmy od Natury, Boga, Nie Wiadomo, Czego czy w co kto tam wierzy. Miłego weekendu życzę ludziom, którzy z rozumu korzystają. 

~0 : W Polsce każdy klecha wytłumaczy że bez niego zbawiony nikt nie będzie. Ci, co mu dobrze zapłacą (złożą ofiarę) w pierwszej kolejności pójdą do nieba. Jak rodzina nie zapłaci za gregorianki to duszyczki będą poniewierać się po czyśćcu? Po to zresztą katabasy wymyśliły ten czyściec i z Dekalogu wyrzuciły drugie przykazanie, aby dobrze pożyć w życiu doczesnym. W Boga to oni nie wierzą. Mamonie służą, napletki badają i bruzdy dotykowe. To ich główne zajęcie oprócz pouczeń o seksie, wychowywaniu dzieci i życiu rodzinnym. Sami tego robić nie potrafią. Krytyk i impotent z jednej są parafii. Obaj wiedzą jak trzeba, żaden nie potrafi. 

~julka do ~natalia: Gdzie ty durnoto widzisz tu lewaków? Jeżeli według ciebie lewactwem jest wytknięcie paluchem osoby, która w jednym zdaniu deklaruje się jako katolik, a w drugim, że jest gotowa razem z muzułmanami mordować to życzę zdrowia. I dlatego nazywanie was katolikami jest również błędem, wy jesteście zdewociałymi psycholami. 

~ZAG : Religia jest tylko system wykorzystania dla kapłaństwa swoich owieczek. Z Bogiem nie ma to nic wspólnego, a prawdziwa spirytualność polega na byciu w miłości i wdzięczności, to ożywia boskie energie w nas. Reszta jest oszukańczym działaniem innych dla wykorzystania. Każdy ma takie samo prawo do życia i takie same możliwości do kontaktu z Bogiem. Nikt nie wie o nim więcej, niż to, że jest polem miłości, do którego człowiek jest w stanie się zbliżyć, ale, które nie stawia, żadnych oczekiwań. Sami decydujemy, co wnosimy w świat i to jest nasza odpowiedzialność. Religie są zakłamanym draństwem wykorzystującym tęsknoty ludzkie i poczucie wspólnoty do manipulacji. 

~Nie kradnę, Nie zabijam, Nie wierzę. do ~cc: Urojone rozumy to mają oszołomy religijne, wierzący w urojonego boga, urojone niebo i piekło i urojone aniołki. Nie mówiąc o urojonych świętych (ojcach też) produkowanych na ziemi, przez mafię kleszą z papieżami na czele. Czasem to się zastanawiam ile w tym katolickim niebie jest ojców świętych?? Bo tyle ich tam już jest i który tam rządzi. Bo za pierwszych prawdziwych chrześcijan w niebie był tylko jeden święty ojciec Bóg i tylko do niego się modlili… 

~Tobiseusz : Za wszystkimi bogami stoją oszuści, kłamcy i wyzyskiwacze, od pierwotnych szamanów, poprzez egipskich kapłanów, do obecnych, bardzo dobrze nam znanych celebrytów kościoła katolickiego.
Niektórzy z nas żyją trochę jak cyrkowe słonie przywiązane do słupka za nogę rowerowym łańcuchem. Jakim cudem tak lichy łańcuch powstrzymuje tak duże i silne zwierzę? Tajemnica tkwi w pamięci słonia. Gdy był bardzo młody, próbował się uwolnić, ale wtedy nie miał jeszcze wystarczająco dużo siły. Mały słonik zapamiętał, więc, że łańcuch jest dla niego zbyt mocny. Dziś, choć jest już dużym i silnym słoniem, nawet nie próbuje się wyrywać – przyzwyczaił się już, bowiem do swojej sytuacji. Gdyby jednak spróbował się uwolnić – żaden człowiek nie zdołałby go w ten sposób ponownie uwięzić. W podobny sposób uczymy się postrzegać samych siebie. Od dziecka wmawia się nam, że posłuszeństwo ojcom religii świadczy o naszym człowieczeństwie. Że jedyną słuszną religią, pośród wielu innych, jest tylko i jedynie ta. Że tylko Twój Bóg jest jedyny, prawdziwy i najlepszy. Przyzwyczajamy się do tego sposobu myślenia tak bardzo, że kierujemy się nim, nawet, jeśli uświadomimy sobie jego niepoprawność. Prawda o tym, kim jesteś, jest jednak silniejsza niż lichy łańcuch, który przeszkadza Ci w pełni wykorzystywać swój potencjał niepowtarzalnego i wartościowego Bożego stworzenia. Nie musisz być jak słoń cyrkowy. Możesz wyrwać się z więzów przeszłości. Będziesz mógł doświadczyć wówczas nieskrępowanej radości, wysokiego poczucia spełnienia, które stanowią dziedzictwo każdego dziecka Bożego. Wystarczy, abyś popatrzył w Boże lustro.

~OGROMNA PAZERNOŚĆ : Wszystko było by inaczej gdyby nie OGROMNA PAZERNOŚĆ księży na pieniądze. Tylko kasa kasa, kasa się dla nich liczy, a Panem Bogiem sobie zapijaczone mordy wycierają. I cóż, że będą się w piekle smażyć jak nam na ziemi życice zatruwają.

~antymoher : Kościół to tylko instytucja. Nie jest to żadna wspólnota oparta na zdrowych zasadach. Bo jakie zdrowe zasady może reprezentować toruński Belzebub, schlany czy gadający koszmarne bzdury biskup, plujący jadem prawdziwy katolik w moherowym bereciku czy zwykły niedouczony klecha rozglądający się za chłopcami? Ja z taką wspólnotą za przeproszeniem, nie chcę mieć nic wspólnego i nie mam. 

~Quest : to nie religie są złem. Złem jest przesadny i fanatyczny kult. Niektórzy twierdzą, że jak nie będzie religii to będzie sielanka, bez wojen, bez problemów. Tak? A stalinizm to był ustrój religijny? A Korea Północna z Kimami to państwo religijne? Nie, ale tam był i jest kult, kult jednostki. Religia w łagodnej formie może przynosić same pożytki. A Patrząc na wschód doceniam nasze chrześcijaństwo. I oby go nie zabrakło, bo będzie płacz i zgrzytanie zębów. 

~Andrzej W : Zróbmy taki myślowy eksperyment: Oddzielmy Kościół od pojęcia Boga. Biorąc teraz całą historię kościoła, papiestwa, mordów, wojen, wyłudzeń, kradzieży, gwałtów na dzieciach, błądzenia w nauce i Bóg wie, co jeszcze... No, czym teraz jest dla was ta instytucja? Przypomnę oddzieliliśmy kościół od pojęcia Boga, na którego plenipotencje powołują się urzędnicy tego tworu.

 ~Tobiseusz : Kiedyś istniała jedna religia, która została nam przekazana na początku istnienia świata po to, żebyśmy znali prawa boże i kierowali się nimi w życiu. Żeby kultywować religię potrzebni byli kapłani, a ci są tylko ludźmi. Rzeczą ludzką jest błądzić, nic więc dziwnego, że na przestrzeni dziejów prareligia rozpadła się na wiele odłamów, które zaczęły się różnić między sobą z powodu wypaczeń, które wnieśli kapłani. Interpretowali oni wiedzę tak, jak sami ją rozumieli, a że byli tylko ludźmi wiele rzeczy rozumieli niewłaściwie.
Początkowo kapłan był duchowym nauczycielem i przewodnikiem swojego ludu i nie sięgał po władzę. Gdy jednak kapłani zorientowali się, że mogą ze swojej funkcji czerpać korzyści, ogłosili, że mówi przez nich sam Bóg. To pozwoliło im ogłosić się nieomylnymi i sprawować władzę absolutną, znacznie większą niż ta, którą posiadali świeccy królowie i cesarze. Zaczęli więc nauczać, że żyjemy tylko raz, że po życiu czeka nas sąd ostateczny, po którym albo zostaniemy ostatecznie zbawieni, albo na wieki potępieni i że nie ma odwołania od tego wyroku. Ponieważ rzekomo przemawiał przez nich sam Bóg, mogli narzucić swoje prawa, choćby siłą, całemu społeczeństwu, nie wyłączając świeckich władców. Swoją władzę umacniali ogłaszając kolejne dogmaty i spisując coraz dłuższą listę grzechów śmiertelnych, które można było zmyć tylko dzięki nim i ich sakramentom. Doktryna reinkarnacji bardzo im w tym przeszkadzała, bo jeśli człowiek wie, że może się poprawić w następnych wcieleniach, nie będzie uczestniczył w praktykach, które ograniczają jego wolność i godność.

~dziadek56 : Śmiercią dla "wszelkiej maści organizacji religijnych " jest informacja. Nagle ludzie orientują się, że np. jak w KK tak wymagane płacenie jest przeznaczone na utrzymanie pedofili, pederastów i innych spasionych i rozpuszczonych EKONOMÓW kościoła KK S.A. Czy kto widział księdza w dzień powszedni jako "pasterza?”. TZW. religie to przedsiębiorstwa, firmy stosujące najstarsze szamańskie metody działania?. A wiedza i świadomość rośnie. Pasożytowanie nie jest akceptowane. W Islamie też się budzą. Talibowie nie wszędzie są postrzegani dobrze.

~bogdeb : Do Selin . Nie mieszaj dwóch pojęć katolicyzm nic nie ma wspólnego z chrześcijaństwem, katolicyzm zastał stworzony przez cesarza Konstantyna. I gdzieś na przełomie IV-V wieku umarli ostatni prawdziwi chrześcijanie. Wiara katolicka to zlepek kilku starych wiar najwięcej jest z Mitraizmu, ( Boże narodzenie niedziela jako dzień odpoczynku) k.k. nie przestrzega nawet ewangelii wpisanych w Nowy Testament(papież i ojciec przeczytaj ewan. w/g Mateusza rozd. 23 wers 9).Historia się kłania.

~Fanta do ~Poganin: "..i nie wódź nas na pokuszenie" słowa, z których wynika, że słabe ludki nie potrafią wykorzystać świadomie WOLNEJ WOLI, którą dał nam Bóg. Prawdziwa wiara ma dawać siłę, a nie usprawiedliwiać "duchowe rozmemłanie". Dekalog jest mądrością, moralnym kręgosłupem. Narzucone przez kościół katolicki "paciorki" klepane bez sensu nie mają nic wspólnego z wiarą, ale wg księży tylko uczestniczenie w coniedzielnych mszach i odmawianie modlitw czyni z ciebie osobę wierzącą,, aha i jeszcze kwestia kartek na spowiedź. Tu też wkroczyła kwestia współczesnej administracji kościoła. A sama kwestia spowiedzi? Oczyszczenie duszy? Niech odezwie się ktoś, komu ksiądz, na prawdę pomógł rozwiązać jakiś problem. Oczyszczenie duszy..., że paciorków się nie odmawiało? Że robiło się świństwa drugiemu człowiekowi? A po przyjęciu komunii dalej to samo, bo przecież człowiek jest, jaki jest? Żenada. 

~hahahahhahaha do ~ogarnij się : Czytaj z.ebany łbie.

Badania przeprowadzone głównie w Stanach Zjednoczonych wśród tamtejszych naukowców dowodzą, że wiara w boga jest odwrotnie skorelowana z posiadaniem wykształcenia naukowego. Według badań statystycznych z 1914 odsetek naukowców w USA negujących bądź wątpiących w istnienie boga wynosił 58%, podczas gdy wśród naukowców "wybitnych" (greater) odsetek ten wynosił 70%. W takich samych badaniach statystycznych powtórzonych w 1934 roku odsetki te powiększyły się odpowiednio do 67% i 85%. Wpływ "wybitności" albo jej brak na religijność został dalej zbadany w 1998 roku. Wedle ankiety przeprowadzonej wśród członków National Academy of Sciences(wśród jej 2100 członków i 380 zagranicznych współpracowników jest niemal 200 zdobywców nagrody Nobla; dla porównania, wśród wszystkich absolwentów uniwersytetów Cambridge i oksfordzkiego od 1901 roku jest łącznie 140 laureatów), 7% z nich wierzyło w boga. Badania statystyczne przeprowadzone w 1996 roku a opublikowane w Nature wskazały, że wśród naukowców 60,7% nie wierzy w boga. Badania statystyczne przeprowadzone w latach 2005-2006 ujawniły, iż jako niewierzący deklaruje się 64% naukowców (w tym 34% całkowicie odrzuca istnienie siły nadprzyrodzonej, a 30% twierdzi, że nie wie i nie ma możliwości poznania czy istnieje jakaś siła nadprzyrodzona). Dalsze badania statystyczne potwierdziły, że im członek uniwersytetu jest na nim dłużej, tym szansa, że jest ateistą jest większa. Wyniki badań statystycznych wskazują również, że istnieje istotna rozbieżność pomiędzy odsetkiem niewierzących wśród profesorów nauk przyrodniczych, a odsetkiem niewierzących wśród profesorów nauk społecznych.
Korelację między wykształceniem naukowym a niewiarą w boga odzwierciedla też fakt, że według statystyk, podczas gdy 60–93% amerykańskich naukowców nie wierzy w boga, wśród przeciętnych obywateli USA odsetek ten wynosi od 8% do 14%. Wnioski te potwierdza badanie Pew Research Center z 2009 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz